Reklamní plochy v Boskovicích

V dnešním článku bych se chtěl zabývat reklamními plochami v Boskovicích a jejich počtem v nejfrekventovanějších místech z hlediska chodce. Můj zájem o toto téma vyústilo účastí na veřejném zasedání, ovšem s beznadějným výsledkem.

1
U Alberta

Jsme na ulici Komenského a pozorujeme první billboard umístěn na trávě. Nejvíce mě na tomto billboardu těší, že z jedné strany je úplně zakryt stromem. I příroda může pomoci k lepším pocitům z veřejného prostoru…

 

 

 

Jdeme dál a z dálky si již můžeme všimnout další zrůdnosti.. Reklama firmy anatis.cz na nás řve kupte si podlahy a kuchyně. Myslím si, že člověk, co není slepý, si dokáže přečíst stejné nápisy i v průčelí budovy. Na straně této budovy se ale nachází i jiné reklamy a jedna přímo u cesty. Toto místo by bylo nejlepší zastavět novou budovou, která by místo vylepšila…

2
U Alberta
3
Pedagogická škola

Největší dominantou všech reklam v Boskovicích je zamalovaná část pedagogické školy s nápisem: Restaurace Záložna. Pro mě tato reklama znamená osobně celkem dost – asi proto, že je zde už odnepaměti (od mé určitě). Hraje si na to, aby zapadla do prostředí a dokonce i navazuje na římsu a kopíruje linie střechy, Myslím si, že tato budova s dlouhou historií si vůbec takovou reklamu nezaslouží a je jenom škoda, že to někdo povolil.

 

Snad nejsmutnější místo z hlediska reklam je mezi ulicemi Komenského a Dr. Svěráka. Není k nim ani co dodat.. Jedna z nich je v noci dokonce i osvětlená. Snad se najde nějaký investor, který plochu koupí a zastaví.

4
ulice Dr. Svěráka

Když jdeme po ulici Komenského, směrem na jih spatříme 6 bytových domů. Čtyři z nich mají střídmou fasádu a symbolicky na prvním a posledním se nachází reklamy.
5

Další reklamou se chlubí i střední škola ekonomická.

66a

Nově zrekonstruovaná budova U Jakuba na náměstí Dr.Snětiny má spoustu reklam na zabrádlí. Nemyslím si, že by zábradlí bylo tolik nehezké, aby bylo nahrazeno těmito reklamami.

77a

Ulice Kapitána Jaroše…

DSCF9683DSCF9684DSCF9687DSCF9685

ulice 17. listopadu…
DSCF9688DSCF9664

 

Ulice jako je Komenského nebo Kapitána Jaroše by měla být chloubou Boskovic. Je to spojení autobusového a vlakového nádraží s náměstím. Nicméně místo toho, aby město bylo vděčné za to, že jsou nádraží tak blízko k centru, prostor mezi nimi absolutně ignoruje. Největší problém je, že občané (především mladší) si na oblepené domy reklamou a billboardy zvyknou a budou jim připadat normální. Tím pádem je logické, že časem se budou objevovat další. Jestli mají tyto místa být příkladem, tak si myslím, že někde je chyba. Někdo však může namítnout, že většina budov, kde se nachází reklamy jsou soukromé a město s tím vůbec nesouvisí. To ale není vůbec pravda, protože město může pomocí regulačního nařízení reklamy v památkové zóně výborně snížit. Dobrým příkladem může být město Znojmo (znojmo regulace reklam) nebo Luhačovice: Reklama musí pryč. Kdo zákaz poruší, může platit i 2 miliony. Luhačovice je město, které má spoustu kulturních památek, a proto bylo více logické a jednoduší pro regulaci reklam. Nicméně si nemyslím, že je správné, když i obyčejná budova musí mít na sobě nějaký poutací polep.

JH 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *