Veřejné záchody budoucnosti

Stručný vhled do historie

Nejstarší veřejné toalety pocházejí ze starověkého Řecka, kde sloužily nejen k vykonání potřeby, ale také jako místa pro společenská setkání. Muži se často bavili, zatímco sdíleli toaletní prostory. V starověkém Římě došlo k významnému pokroku v nakládání se splašky, což vedlo ke zlepšení hygienických podmínek. V období středověku veřejné toalety chyběly a lidé byli nuceni vykonávat potřebu na ulicích nebo na odlehlých místech v přírodě. Příkladem historických záchodů jsou takzvané „prevéty“ – arkýře na hradech, kde splašky padaly přímo za hradby do příkopů. První známý případ dělených záchodů pro muže a ženy pochází z Francie z roku 1739, kdy byly na bále překvapivě instalovány dvě místnosti pro každé pohlaví, každá vybavena hrnci se sedátky.

Významný pokrok v toaletách nastal na Velké výstavě v Křišťálovém paláci v Londýně v roce 1851, kdy byly poprvé představeny splachovací záchody v oddělených WC pro muže a ženy. V 19. a 20. století se postavení žen ve společnosti značně zlepšilo a záchody pro obě pohlaví se staly symbolem rovnosti. Je však třeba jít ještě dál a zamyslet se nad otázkami rovnosti v kontextu budoucnosti, což by mělo být inherentní součástí každého architektonického projektu.

https://www.history.com/news/toilet-paper-hygiene-ancient-rome-china

Gender neutrální toalety

První společné toalety pro všechny pohlaví byly realizovány v Šanghaji z důvodu snížení front na dámských toaletách. Podle statistik World Toilet Organization jsou dámské toalety navštěvovány 1,5krát více než mužské a ženy na nich tráví dvakrát více času. V posledních letech se v různých zemích střední a západní Evropy začaly navrhovat gender neutrální toalety. V Dánsku a Švédsku jsou téměř ve všech veřejných toaletách běžné. Irsko, jako první katolická země, která legalizovala sňatky bez ohledu na pohlaví, vytvořilo právní základ pro navrhování těchto toalet i ve školách.

Hlavními důvody pro zavedení gender neutrálních toalet jsou nediskriminace všech pohlavních identit, včetně LGBT komunity, a usnadnění používání toalet pro rodiče s dětmi. Tento krok rovněž pomáhá zkrátit fronty na dámských toaletách a má pozitivní ekonomické dopady na rozpočty veřejných budov. Výhodou je také snazší údržba těchto prostor.

Ředitelka základní školy v Corku řekla: „V každé třídě v každé škole jsou mladí lidé s LGBT orientací. Život ve školách mnoha z těchto mladých lidí je stále velmi obtížný, což má často vážné důsledky pro sebevědomí a duševní zdraví těch nejzranitelnějších.“ [2]

https://www.petal.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/full-height-toilet-partition-toilet-cubicles-petal-northern-ireland-uk-1884×932.jpg

Popis unisex záchodů

Podle irských předpisů by ideální podoba unisex toalet měla zahrnovat hlavní místnost s umyvadly otevřenými do chodby a jednotlivé kabiny se záchodovými mísami. Umístění těchto toalet ve školách by mělo zajistit maximální dohled, tedy v místech s největším pohybem lidí, aby se předešlo šikaně či protispolečenskému chování. Na konci místností by měly být umístěny velké zrcadla, která umožní pasivní kontrolu prostoru. Soukromí v jednotlivých kabinách musí být zajištěno stěnami od podlahy ke stropu a zamykatelnými dveřmi.

Irish Department of education School Design Guide (SDG) SDG 02-06 Sanitary Facilities

Závěr

Veřejná architektura by měla být přístupná pro všechny a měla by usnadňovat pohyb osob s různými pohybovými, sluchovými či zrakovými omezeními. Zároveň by měla garantovat rovnost pohlaví a neměla by diskriminovat žádnou část společnosti. Zahrnutí unisex toalet je důležité, protože stále více lidí se hlásí k LGBT komunitě. Ženy byly historicky dlouho diskriminovány, a tak pro ně může být tato změna obtížná. Aby společnost byla připravena na gender neutrální toalety, musí být rovněž otevřena kulturním změnám v otázkách rovnosti, které přispějí ke zlepšení duševního a fyzického zdraví, zejména u mladých lidí, kteří jsou touto problematikou nejvíce ovlivněni. Tato otázka by neměla být pouze politická, ekonomická nebo architektonická, ale především humanitní. Odpovězme si na otázku: Opravdu slouží naše budovy všem?

Zdroje:

[1] Ghent University. „No more queueing at the ladies‘ room: How transgender-friendliness may help in battling female-unfriendly toilet culture.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 14 July 2017. <www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170714142749.htm>.

[2] Schools advised to have gender neutral toilets and uniforms to support transgender pupils. TheJournal.ie – Read, Share and Shape the News [online]. Copyright © Journal Media Ltd. 2022 [cit. 25.09.2022]. Dostupné z: https://www.thejournal.ie/lgbt-students-school-guidelines-ireland-2573505-Jan2016/

[3] Colliver, B., Duffus, M. Queer Space: Toilet Provision, Access and Inclusion in the West Midlands. Sex Res Soc Policy (2021). https://doi.org/10.1007/s13178-021-00658-8