Architektem v Kanadě Zkušenosti a praktické rady

Úvod

Stále více Čechů hledá profesní příležitosti v zahraničí, a Kanada, s její otevřenou imigrační politikou a vysokou životní úrovní, je jednou z lákavých destinací. Jako architekt, který prošel celým procesem od získání pracovních víz přes hledání zaměstnání až po usazení v nové zemi, bych rád sdílel své zkušenosti. Jsem totiž přesvědčený, že alespoň nějaký pobyt v zahraničí na pár let má velký dopad na uvažování o své vlasti nebo osobní rozvoj. Tento článek nabízí praktické rady a osobní pohled na pracovní a životní podmínky v Kanadě – od prvních kroků žádosti o víza až po každodenní život ve Vancouveru.

Cesta do Kanady

Získání pracovních víz

Moje cesta do Kanady začala žádostí o víza Working Holiday. V té době jsem žil v Irsku, kde jsem 2 roky sbíral své první zkušenosti v architektonické kanceláři v zahraničí. O víza jsem žádal přes kanadský online portál 19. ledna 2024 a klíčový dokument, tzv. Port of Entry Letter of Introduction, jsem obdržel 26. března. Současně jsem pracoval na svém architektonickém portfoliu a rozhodoval se, ve kterém kanadském městě bych chtěl pracovat – do užšího výběru se dostal Vancouver a Toronto.

První kontakt s kanadskými firmami proběhl 31. března, kdy jsem rozeslal přibližně 300 e-mailů konkrétním firmám v Britské Kolumbii. Výsledkem bylo čtyři relevantní pracovní nabídky a tři online pohovory. Jedna firma z města Port Moody mě pozvala na pohovor a zhruba měsíc poté (12. dubna) jsem u nich prošel testem z programu Revit. Po úspěšném vyjednání podmínek – včetně výše platu a odhadované délky spolupráce – jsem 17. června obdržel oficiální nabídku s nástupem 16. září 2024.

Vše tedy bylo zajištěno a já měl dostatek času na rozloučení s Irskem, kde jsem strávil dva roky, a také jsem mohl strávit léto s rodinou v České republice.

Život ve Vancouveru

První noc jsem strávil u paní Slovenky, která mi poskytla ubytování. Ubytování jsem našel na FB skupině Češi a Slováci ve Vancouveru. Její pomoc mi velmi ulehčila přechod do nové země – vše bylo plně vybavené jako v luxusním hotelu, a nemusel jsem se starat o žádné základní vybavení. Hned v pondělí jsem tak mohl nastoupit do práce, ačkoliv po cestě trochu unavený a o dvě hodiny později, protože jsem ještě potřeboval vyřídit tzv. SIN number, což je nezbytné číslo pro kanadské úřady. Díky SIN číslu a nové SIM kartě jsem si následně založil bankovní účet u TD Bank, což se ukázalo jako spolehlivá volba. I přes únavu proběhly první dny hladce, pracovní tempo bylo zpočátku pozvolné, což mi umožnilo se lépe rozkoukat.

Mobilního operátora Chatr, kterého jsem si zvolil, bych ovšem úplně nedoporučil – občas mi naúčtovali platbu dvakrát. Naopak hromadná doprava ve Vancouveru mě mile překvapila. SkyTrain je pohodlný a měsíční jízdné na jednu zónu stojí 107,3 CAD, na všechny zóny 193,8 CAD. Compass karta na veřejnou dopravu pokrývá SkyTrain, autobusy i Seabus, takže se dostanete téměř všude – od West Vancouveru až po Surrey. A navíc, když máte koupenou jakoukoliv měsíční, víkendové výjezdy vás nic nestojí.

Praktické odkazy

FB Československá skupina: https://www.facebook.com/groups/Cesi.a.Slovaci.ve.Vancouveru/

Oficiální stránky pro víza: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html

Víza aktuální Informace: https://jakdokanady.cz/zazijte-kanadu/working-holiday-viza-kanada/

Compass card: https://www.compasscard.ca/

SIN number: https://sin-nas.canada.ca/

SIN NUMBER OFFICES: https://www.servicecanada.gc.ca/tbsc-fsco/sc-dsp.jsp?rc=5947&lang=eng

BANKY: https://jakdokanady.cz/banky-v-kanade/

MEDICAL SERVICE: https://www2.gov.bc.ca/gov/content/health/health-drug-coverage/msp

Jakub Hubený

11.03.2024